Dobry pracownik jest na wagę złota. Niezależnie od branży, coraz trudniej jest znaleźć uczciwego fachowca, który nie obedrze Cię z pieniędzy, tylko wykona swoją pracę za odpowiednią kwotę. Ludzie najczęściej wybierają sprawdzonego fachowca, którego chwalili koledzy z pracy lub usłyszeli o nim od członka rodziny lub znajomego. Jeśli nie polecono Ci żadnego specjalisty, musisz poradzić sobie ze znalezieniem jego samodzielnie. Pojawia się tylko pytanie: w jaki sposób?

Dobry elektryk – jak go znaleźć?

POLECENIA

Jednym z najczęściej spotykanych sposobów na znalezienie elektryka jest wypytanie znajomych o sprawdzonego pracownika. Sprawdzalność i zadowolenie osób z najbliższego otoczenia częściej ma większe znaczenie niż certyfikat elektryka. Kluczem jest szukanie rzeczywistych rekomendacji. Te napisane w Internecie, niekoniecznie muszą być prawdziwe. Nierzadko konkurencja pisze nieprzychylne komentarze, aby zniechęcić do korzystania z usług danej osoby czy firmy. Natomiast osoby przychylne elektrykowi mogą tworzyć pozytywne opinie, mimo że nie korzystali z jego usług. Rzeczywiste referencje to najlepsze rozwiązanie.

LEGALNA DZIAŁALNOŚĆ I WŁASNA STRONA WWW

Zarejestrowana firma to dowód na jej legalną działalność. Dzięki temu klient może być spokojniejszy, że elektryk to prawdziwy fachowiec i do swojej pracy podchodzi profesjonalnie i odpowiedzialnie. Prace przy instalacji elektrycznej mają przede wszystkim być bezpieczne i sprawne, ale również zapewniać komfort.

W czasach, w których w Internecie znaleźć można dosłownie wszystko, strona internetowa to nieodzowny i bardzo ważny element przy prowadzeniu własnej działalności. To z niej klient może dowiedzieć się o usługach, które oferuje elektryk, a także zobaczyć zdjęcia realizacji, a także pozyskać dane kontaktowe. Natomiast, aby uzyskać informacje na temat ceny za daną usługę należy skontaktować się bezpośrednio z fachowcem.

KOMPETENCJE I KWALIFIKACJE

Praca z prądem może być bardzo niebezpieczna, wymaga dużej wiedzy, koncentracji i sprawności, dlatego ważne, aby elektryk posiadał wszelkie uprawnienia związane z wykonywanie instalacji, a także przeprowadzaniem pomiarów elektrycznych. Te kluczowe informacje warto sprawdzić przed zatrudnieniem elektryka. Jeżeli elektryk nie posiada konkretnych kwalifikacji, to nie będzie mógł wpisać zadań do dziennika budowy. Sposób na prowadzenie dziennika budowy daje podwójne zabezpieczenie nie tylko z punktów formalnych, ale również ma przełożenie na wykonanie instalacji zgodnie ze sztuką budowlaną oraz ułatwia załatwienie pozwoleń i spraw w urzędzie.

Bardzo istotna jest pewność, że interesujący nas elektryk jest odpowiednio wykwalifikowany. Zaleca się, by elektryk posiadał dokument wydawany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP). Ten dokument uprawnia do wykonywania wszelkich prac związanych z pracami elektrycznymi. Będąc hipotetycznym klientem, warto spytać fachowca o jego doświadczenie, referencje.

Szczególnie ważne jest sprawdzenie elektryka, jeśli nie posiada się schematu instalacji. W takiej sytuacji zaufanie musimy powierzyć specjaliście. To on powinien wykonać kosztorys, w którym zawrze informacje na temat wykonania sieci elektrycznej, ilości materiałów, a także kosztu robocizny. Dobrze widziane jest także podanie terminu zakończenia prac przez elektryka. Klient zyskuje dzięki temu jasny pogląd dotyczący kosztów usługi i wybierze ofertę tego elektryka, którego oferta wyda się najbardziej ciekawa.

Co ważne, fachowiec sam zajmie się formalnościami związanymi z załatwieniem spraw w urzędzie czy zakładzie energetycznym. W kompetencjach elektryka powinna znajdować się znajomość aktualnych przepisów.

UMOWA -> PROJEKT -> KOSZTORYS

Dbający o dobre imię i udaną współpracę specjalista dostarczy komplet dokumentów, w którym znajdować się będą umowa, projekt oraz kosztorys. Umowa dla obu stron powinna być bardzo istotna. To na jej podstawie klient i specjalista gwarantują sobie zabezpieczenia w razie nieścisłości lub zaistniałych niedogodnień. Umowa spisana w prawidłowy sposób to ochrona przed ewentualnymi kłopotami. A klient w każdym momencie będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie. Ponadto zagwarantuje nam to zabezpieczenie w razie niedotrzymania słowa przez elektryka.

Projekt, który sporządzi elektryk, zawierać będzie nowoczesne rozwiązania oraz będzie dopasowany do oczekiwań klientów oraz specyfiki budynku. Podczas wykonywania projektu, dobry elektryk powinien zadać sporo pytań, dzięki którym pozna oczekiwania i wymagania inwestora. W innym wypadku elektryk nie będzie miał pojęcia o tym, czym ma się zająć.

Natomiast w kosztorysie zawierać się powinien pełen zakres prac i wszystkie elementy z nim związane. W tej sytuacji klient sam może ocenić, czy zaproponowany koszt nie jest ani za wysoki, ani podejrzanie niski. W tym momencie inwestor sam decyduje, która oferta jest dla niego najbardziej korzystna.

KILKA SŁÓW PODSUMOWANIA

Warto podsumować, co powinien posiadać elektryk, aby bez stresu powierzyć mu realizację prac w domu, lokalu czy restauracji.

  • działalność gospodarcza w pełni legalna o profilu elektrotechnicznym,
  • podpisana umowa pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą zawierająca zakres zadań,
  • firma zlokalizowana w niedalekiej okolicy,
  • ważne uprawnienia SEP,
  • staż pracy elektryka,
  • referencje,
  • odpowiedni protokół po odebraniu robót,
  • zapewnienie gwarancji na wykonaną usługę,
  • po wykonaniu usługi sprawdzenie prawidłowego wykonania działań.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu.