Wezwanie elektryka czy samodzielna naprawa?

Ostrożności nigdy za wiele – jeżeli wizja wymiany żarówki nas przeraża, to należy skorzystać z pomocy. Może niekoniecznie trzeba od razu dzwonić po elektryka, ale po prostu poprosić sąsiada o przysługę. Niektórzy mają nawet predyspozycje i odpowiednie umiejętności, aby poradzić sobie z naprawą uszkodzonego kontaktu albo jego przesunięciem w inne miejsce. Jednak takie czynności wymagają już stosownej wiedzy, a przede wszystkim zachowania koniecznych środków ostrożności. Elektryka nigdy nie powinna stać się polem do improwizacji, ponieważ konsekwencje błędnych decyzji bywają naprawdę poważne – porażenie prądem, ale również zwarcie skutkujące pożarem. Brak fachowej wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie oznacza, że niezbędne jest wezwanie profesjonalisty. Lepiej nie eksperymentować z własnym bezpieczeństwem i nie oszczędzać na nim.

Kiedy wezwać elektryka? Główne usterki i awarie

W niektórych sytuacjach należy zadzwonić na pogotowie energetyczne, ponieważ to dostawca energii elektrycznej ma obowiązek reakcji. Dzieje się tak, kiedy zauważymy brak plomby na skrzynce zbiorczej albo awaria dotyczy zarówno nas, jak i sąsiadów. Z kolei pogotowie elektryczne wzywa się w przypadku problemów związanych z instalacją elektryczną w naszym domu lub mieszkaniu.

Szybka interwencja jest konieczna, kiedy gniazda i przełączniku są ciepłe w dotyku. To świadczy o wyjątkowo złej kondycji instalacji elektrycznej, co może skończyć się tragicznie. Nie należy zatem zwlekać, podobnie jak w przypadku pojawienia się na ścianie lub suficie obrysu ukrytych przewodów. To z kolei dowód pojawienia się bardzo wysokiej temperaturze osiąganej przez kable, co skutkuje odbarwieniem się farby. Stan taki zagraża przepaleniem się przewodów, a w konsekwencji uszkodzeniem urządzeń podłączonych do sieci, a nawet pożarem.

Niepokój powinno także wzbudzić przygasanie lub migotanie świateł np. włączenie suszarki wywołuje taki efekt w oświetleniu łazienkowym. Jest to zazwyczaj związane ze spadkami napięcia z powodu przeciążenia sieci. Tak się dzieje, kiedy jeden obwód obsługuje zbyt wiele urządzeń – obecnie praktycznie każdy sprzęt działający na podstawie silnika elektrycznego powinien mieć osobny obwód, ponieważ korzysta z wysokiego napięcia. W każdym razie migotanie świateł jest kolejnym sygnałem, że instalacja elektryczna wymaga sprawdzenia przez profesjonalnego elektryka.

Interwencja elektryka okazuje się ponadto niezbędna przy często występującym wybijaniu korków. To sygnał informujący o poważnej usterce bądź wąskim gardle w instalacji, czyli nieprzygotowaniu do aktualnego obciążenia.

Kiedy wezwać elektryka? Najczęstsze sytuacje nieawaryjne

Warto podkreślić, że niekoniecznie tylko różnego typu usterki są powodem, dla którego dzwoni się po pomoc elektryka. Zakres świadczonych usług jest znacznie szerszy i obejmuje również działania zapobiegawcze, projektowe oraz instalacyjne. W niektórych przypadkach nawet koniecznością staje się skorzystanie z oferty fachowca, aby np. nie stracić gwarancji na sprzęt albo otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

Tworzenie projektu instalacji elektrycznej

Każda instalacja elektryczna wymaga wykonania dokładnego projektu, który staje się podstawą do przystąpienia do prac realizacyjnych. W tym przypadku również zachodzi konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnego elektryka z uprawnieniami. Każdy projekt musi zawierać schemat całej instalacji z dokładnym rozplanowaniem gniazd i punktów oświetleniowych. Ponadto musi obejmować dokładne wytyczenie lokalizacji przewodów elektrycznych, łącznie ze sposobem ich montażu. Projekt instalacji elektrycznej powinien zostać przygotowany z precyzją i starannością. Tylko wysokiej klasy specjalista gwarantuje jego bezbłędne wykonanie. Zbyt mała ilość gniazd czy punktów oświetleniowych oraz niewłaściwie wyliczona maksymalna moc dla jednego obwodu spowoduje duże utrudnienia w codziennym korzystaniu z urządzeń elektrycznych, oświetleniowych, ale również coraz częściej stosowanych rozwiązań monitoringowych.

Odbiór instalacji elektrycznej

Oddanie instalacji elektrycznej do eksploatacji wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań odbiorczych wykonywanych przez elektryka ze stosownymi uprawnieniami. Fachowiec sprawdza stan widocznych części przewodów oraz ich zamocowanie. Kontroluje też odbiorniki energii elektrycznej i cały osprzęt, w tym stan osłon chroniących przewody przed uszkodzeniem mechanicznym. Ponadto zwraca uwagę na stan ochrony przeciwporażeniowej, gotowość ruchową urządzeń zabezpieczających oraz zgodność z projektem i dokumentacją techniczną. W ramach prac odbiorczych przeprowadzony zostaje pomiar rezystancji izolacji, pomiar pętli zwarcia czy test wyłączników różnicowoprądowych. Oddanie nieruchomości do użytku jest możliwe po przeprowadzeniu odbioru, a dokumentem potwierdzającym – sporządzony przez elektryka protokół odbioru instalacji elektrycznej budynku.

Przegląd instalacji elektrycznej

Rozsądne jest zamówienie raz w roku wizyty elektryka w celu przeprowadzenia przeglądu instalacji elektrycznej. Jeżeli nie co roku, to przynajmniej raz na 5 lat. Wbrew pozorom nie są to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ w tym przypadku bardziej opłacalne okazuje się zapobieganie niż naprawianie. Taki coroczny audyt pozwala zatem uniknąć rzeczywiście poważnych awarii, które generują zazwyczaj ogromne koszty.

Szczególnie w starym budownictwie konieczne są okresowe przeglądy, jednak nawet w przypadku nowszych budynków warto na bieżąco monitorować stan instalacji. Czasami zapomina się o tym, że awarie związane z instalacją elektryczną mogą spowodować uszkodzenie albo wręcz zniszczenie podłączonych do niej urządzeń, a wtedy koszty rosną lawinowo – poza naprawą instalacji dochodzą wydatki na zakup nowego sprzętu.

Wizyta elektryka jest też wskazana przy zakupie starszego mieszkania lub domu. To pozwoli ocenić, czy należy i ewentualnie, w jakim stopniu, dokonać jakichś zmian w instalacji, aby była w pełni sprawna, bezpieczna, a zarazem energooszczędna.

Montaż urządzeń

Podłączenie pralki nie powinno stwarzać większych problemów, jednak montaż kuchenki elektrycznej czy zmywarki do instalacji elektrycznej lepiej powierzyć fachowcowi z uprawnieniami, aby nie stracić gwarancji. Większość producentów obecnie tego wymaga.

Wymiana lub modernizacja starej instalacji na nową

To kolejny z powodów wezwania elektryka. Wieloletnia instalacja jest nie tylko nieefektywna i może utrudniać korzystanie z nowoczesnych sprzętów, ale przede wszystkim stwarza zagrożenie porażeniem i pożarem. Wymianę należy rozważyć, kiedy przewody są wykonane z aluminium. Wskazaniem jest również przestarzała tablica rozdzielcza wyposażona w bezpieczniki topikowe, kiepskie funkcjonowanie ochrony przeciwporażeniowej, niepokojące pomiary rezystancji izolacji, nadtopione albo uszkodzone gniazda i włączniki.

Elektryk jest też konieczny przy modernizacji instalacji, która najczęściej ma miejsce w przypadku za małej ilości obwodów w stosunku do liczby odbiorników. Potrzeba też niekiedy wymiany rozdzielnicy. Warto pamiętać, że wiele nowoczesnych urządzeń jest dość prądożernych, a przede wszystkim wymaga podłączenia do oddzielnych obwodów.

Inne powody wezwania elektryka

Pomoc elektryka okazuje się również konieczna w przypadku podjęcia decyzji o przejściu na ogrzewanie elektryczne, ponieważ wiąże się to nie tylko z zakupem pieca o ściśle określonej mocy, ale często też doprowadzeniem osobnych przewodów czy zamontowaniem nowych gniazd. Pieców akumulacyjnych nie można samodzielnie uruchamiać.

Przy zmianie planu taryfowego z całodziennego G11 na G12 elektryk jest potrzebny do przygotowania instalacji oraz rozbudowania jej o kolejne elementy.