nowoczesna kamera monitoringu na ścianie

Usługa bezpieczny dom

Na rynku zabezpieczeń coraz bardziej popularna staje się usługa bezpieczny dom, korzystająca z technologii smart. Opiera się zwykle na łączonych usługach internetowych oraz GSM a jej koszt zależy od dostawcy, na którego się zdecydujemy. Usługa bezpieczny dom jest zazwyczaj dostępna w abonamencie komórkowym. Na czym to polega?

Montujemy w domu kamerę, albo kamery, które przesyłają nagrywany obraz bezpośrednio do naszego smartfona albo tabletu. Dzięki temu będąc poza domem, możemy w każdej chwili zobaczyć co dzieje się w naszym domu i skontrolować otoczenie. To świetna opcja zwłaszcza na ferie. Usługa bezpieczny dom opiera się przede wszystkim na monitoringu. Ponadto kamera wysyła powiadomienie do naszego telefonu, jeżeli akurat zarejestruje jakiś niepokojący ruch. Dzięki sprawnemu systemowi powiadamiania będziemy w stanie zareagować praktycznie od razu.

Monitoring, czy nie?

Obecnie na rynku zabezpieczeń mamy do czynienia z wieloma interesującymi produktami, w różnym przedziale cenowym. Dotychczas monitoring kojarzył się głównie z zamożnymi rodzinami mieszkającymi w domach jednorodzinnych na przedmieściach. Z czasem to skojarzenie uległo zmianie. Obecnie nawet właściciele niewielkich domków jednorodzinnych i małych mieszkań decydują się na tego typu rozwiązanie.

Głównym przeznaczeniem monitoringu jest sprawdzanie, czy pod naszą nieobecność nie dzieje się w domu nic niepokojącego i czy nie wpadli do nas z wizytą nieproszeni goście. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie. Obecnie monitoring bywa używany także do sprawdzenia, czy zatrudniane u nas osoby są wobec nas uczciwe. Sprawa dotyczy najczęściej osób zatrudnianych w charakterze niani lub pomocy domowej. Nie ulega wątpliwości, że jest to metoda nie tylko etycznie podejrzana, ale wręcz zakazana przez prawo. Nagrywanie kogokolwiek w czasie jego pracy bez jego zgody jest niezgodne z prawem.

wiszący zegar w starym stylu

Czym się kierować przy wyborze monitoringu?

Przede wszystkim musimy rozważyć funkcje, jakie chcielibyśmy posiadać. Czy wystarczająca będzie opcja monitoringu, czy może interesują nas jakieś dodatkowe parametry. Dzisiaj możemy spotkać się z rozwiązaniami bazującymi nie tylko na usłudze przesyłu danych przy użyciu systemu GSM, ale również posługując się usługami internetowymi.

Przy wyborze monitoringu powinniśmy brać pod uwagę następujące parametry:

  • jakość nagrywanego obrazu – to pierwszy i najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwracać uwagę. Może się okazać, że istotnym mankamentem niedrogiego monitoringu będzie bardzo słaba jakość obrazu. Nie ma sensu inwestować w sprzęt, który nie pozwoli zidentyfikować włamywacza, jeśli taki pojawi się w naszym domu. Minimalna rozdzielczość, jaka powinna nas interesować to HD, choć jeśli mamy taką możliwość – lepiej jest wybrać full HD.
  • kąt widzenia kamery – powinien nas zainteresować w drugiej kolejności. Od niego zależy zasięg kamery i jej możliwości. Standardowo kąt widzenia kamery wynosi 120 stopni, zdarzają się jednak również urządzenia o kącie widzenia 150 stopni.
  • prędkość zapisu – jednym z ważniejszych parametrów jest także prędkość zapisu. Wystarczająca prędkość pozwalająca zachować płynność to dwadzieścia cztery klatki na sekundę.
  • miejsce zapisu plików – kamera może mieć wbudowaną pamięć wewnętrzną, może też posiadać miejsce na kartę SD lub funkcję zapisywania danych w chmurze. Warto wybrać taki sprzęt, który będzie oferował jak największe możliwości zapisu plików.
  • nagrywanie audio – warto się zastanowić, czy nagrywanie audio jest funkcją, której rzeczywiście potrzebujemy, czy też nie. Choć bardzo wiele kamer posiada funkcję nagrywania audio, nie każda kamera jest w nią wyposażona.
  • system powiadamiania – warto podjąć decyzję jaki system powiadamiania nas interesuje, czy oparty na usługach GSM, czy na jakiś innych rozwiązaniach.
  • diody podczerwieni – są istotne ze względu na dobrą widoczność nagrania. Kiedy w pomieszczeniu jest ciemno, bez diod podczerwieni obraz rejestrowany kamerą będzie tak ciemny, że nie będziemy w stanie nic dostrzec. Diody są ważne i potrzebne aby doświetlić rejestrowaną scenę.

Kamera przewodowa czy bezprzewodowa?

Wybierając kamerę musimy rozważyć, czy interesuje nas sprzęt przewodowy, czy bezprzewodowy. Niewątpliwym atutem kamer bezprzewodowych jest wyjątkowa łatwość montażu. Niemniej jednak doświadczenie pokazuje, że bardziej niezawodne są kamery przewodowe. W tym przypadku przy montażu kamer może nie obyć się bez kucia ścian. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się co jest dla nas naprawdę ważne.

Kamera czy kamery?

To, czy zdecydujemy się na jedną, czy więcej kamer, zależy od naszych indywidualnych preferencji ale przede wszystkim od wielkości monitorowanego obiektu. Powszechnie wiadomo, że duże obiekty będą potrzebowały więcej kamer niż np. niewielkie mieszkanie. Jeżeli zamierzamy monitorować sytuację w dużym domu jednorodzinnym możemy wykupić system, który pozwoli podzielić dom na strefy i z łatwością przełączać pomiędzy kamerami.

złodziej patrzy przez szparę w drzwiach

Nie stać mnie na monitoring, czy są jakieś inne rozwiązania?

Oczywiście, że tak. Po pierwsze możemy zdecydować się na zwykły alarm dźwiękowy, który uruchomi się zaraz po wykryciu ruchu. Takie alarmy są stosunkowo niedrogie, jednakże nie mając podglądu nie jesteśmy w stanie sprawdzić co wywołało alarm. Niemniej jednak głośna reakcja alarmu może przestraszyć włamywacza.

Kamery atrapy to jedna z najtańszych opcji. Już za kilkanaście złotych możemy kupić kamery udające prawdziwe urządzenia i zamontować je w domu. To rozwiązanie bywa często wybierane przez działkowców. Rzeczywiście może zadziałać odstraszająco na przypadkowego złodziejaszka. Niestety raczej nie przestraszy „profesjonalisty”.

Innym rozwiązaniem jest system automatycznego włączania świateł o wybranych porach dnia i nocy. Dzięki temu możemy stworzyć wrażenie, że ktoś jest w domu. Oczywiście pod warunkiem, że mamy w oknach zasłonki, żaluzje lub firanki. W przeciwnym razie tylko oświetlimy nasze mieszkanie dla potencjalnych złodziei – o ile jego wnętrze jest dostrzegalne z ulicy. Żeby zdecydować się na to rozwiązanie wcale nie trzeba mieć zaawansowanego systemu świateł w domu. Wystarczy mała lampka i średniej jakości programator.

Programator ustawiamy wedle uznania, a następnie podłączamy do niego lampkę. Zakup programatora to bardzo niewielki wydatek. Od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto zaopatrzyć się w kilka lampek i programatorów, które można poustawiać w różnych pomieszczeniach i ustawić tak, aby światła w różnych pomieszczeniach zapalały się o różnych porach.

Niezależnie od tego jaką opcje ostatecznie wybierzemy, pamiętajmy, że im więcej zabezpieczeń, tym trudniejsza jest droga, którą ma do przebycia złodziej. Nawet jeżeli nasze metody nie powstrzymają złodzieja to zabiorą mu cenny czas, co więcej im większa ilość zamieszania wywołanego licznymi zabezpieczeniami, tym większa szansa, że ktoś z sąsiadów zainterweniuje pod naszą nieobecność, albo przynajmniej powiadomi nas o tym, że coś niepokojącego dzieje się w domu.

Problemy przyszłości

W tej chwili mnóstwo rozwiązań zabezpieczających oferuje pełną integrację z telefonami i rozmaitymi urządzeniami elektronicznymi. Problem polega jednak na tym, że dane także da się ukraść, a obraz z telefonu może być także wyświetlany na telefonach innych osób, jeżeli ktoś włamie się do naszego urządzenia. Przyszłość niesie ze sobą nowe problemy dotyczące kradzieży różnych typów danych. Od przynajmniej paru lat nasze życia przeniesione są do telefonów, trudno powiedzieć jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłości, jeśli na tym etapie już można dowiedzieć się o nas prawie wszystkiego zaglądając do telefonu.

Nie zawsze da się ochronić dom przed złodziejami. Warto jednak pokusić się o drzwi antywłamaniowe oraz rolety, a także inne rozwiązania mające zapewniać bezpieczeństwo.