na stole drewnianym lezą rękawiczki, przewody i narzędzia elektryka

Nie wszystkie naprawy są równie proste

Podobnie, jak każdy Polak zna się na futbolu, wielu osobom wydaje się też, że bez trudu dokonają drobnych napraw elektrycznych w domu w Warszawie czy Krakowie. Podłączanie niektórych urządzeń elektrycznych rzeczywiście jest proste i nie wymaga większych kwalifikacji. Z innymi jednak można mieć duży problem, a co gorsza, może okazać się, że nieuważność czy niewiedza doprowadzą do groźnego zwarcia. Z tego tekstu dowiesz się, do której grupy należą poniższe drobne prace związane z elektryką:

  • Podłączanie kuchenki elektrycznej
  • Wymiana/naprawa gniazdka
  • Powieszenie lampy
  • założenie domowej instalacji
  • naprawa starej instalacji

Podłączanie kuchenki elektrycznej

Jeśli kuchenka elektryczna posiada kabel zakończony wtyczką, a w pobliżu jest gniazdko, to nie powinno być problemu z podłączeniem. Gorzej, jeśli kuchenka czy piekarnik (np. do zabudowy) mają tylko kable, lub w ścianie nie ma jeszcze zamontowanego gniazdka. Wówczas zdecydowanie warto wezwać elektryka.

Uwaga – warto sprawdzić w gwarancji, czy nie jest ona uzależniona od tego, czy sprzęt podłączył fachowiec. Jeśli tak, to powinien on złożyć podpis na gwarancji. Bez niego może się okazać, że gdy kuchenka się zepsuje, gwarancja nie będzie obowiązywać.

Wymiana/naprawa gniazdka

To jedna z tych rzeczy, które większość osób może zrobić samemu. Da się w prosty sposób zarówno wymienić starą obudowę gniazdka, jak i przykręcić wyrwany kontakt. Jedynie osoby, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z takimi działaniami, powinny poczekać na fachowca. Trudniejsze jest też przeniesienie gniazdka.

kobieta robi coś przy gniazdku elektrycznym na ścianie w mieszkaniu

Niektóre naprawy można wykonać samemu.

Powieszenie lampy

Każdy z odrobiną wiedzy na temat elektryki jest w stanie samodzielnie powiesić lampę. Jednak dla wielu osób sam widok kabli wiszących z sufitu jest zaskakujący – ci nie powinni dotykać przewodów. Również wtedy, gdy żarówki często wybuchają lub kolejny komplet nie działa, lepiej zamówić wizytę fachowca.

Naprawa starej instalacji

Ktoś, kto nieco zna się na elektryce i dopiero co kupił mieszkanie, może spróbować samodzielnie naprawić drobną usterkę. A co ze starym domem? Po kupnie lepiej zamówić kontrolną wizytę elektryka – nigdy nie wiadomo, co kryje się pod ścianami. Samemu można sprawdzić napięcie w kontaktach. Jeśli coś jest nie tak, lepiej zapytać o przyczynę fachowca.

Założenie domowej instalacji

Często emerytowani elektrycy czy majsterkowicze sami podłączają domową instalację. Da się to zrobić, jednak trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych czynnikach:

  • wymaga to dużo czasu potrzebnego na zaplanowanie pracy i jej przeprowadzenie. W przypadku osób aktywnych zawodowo może się okazać, że doświadczony elektryk zrobi to dużo szybciej i będzie to bardziej opłacalne.
  • Samemu przy odrobinie wiedzy można próbować podłączyć elektrykę w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jednak warto zastanowić się, czy opłaca się trochę zaoszczędzić, stawiając na szali życie swoje i bliskich.
  • Fachowiec ma wiedzę taką, jak np. konieczność ułożenia specjalnych bryzgoodpornych gniazdek w wilgotnych pomieszczeniach. Zapominanie o takich „drobiazgach” może skończyć się katastrofą.
  • Po założeniu instalacji w domu musi nastąpić jej odbiór przez osobę z uprawnieniami. Taka osoba nie zatwierdzi niedoróbek, a jeśli okaże się, że całość nie została położona w bezpieczny sposób, trzeba będzie zacząć od początku…
kierownik, inżynier na placu budowy wskazuje na budynek palcem

Fachowiec nie zatwierdzi źle wykonanej instalacji elektrycznej.

Kiedy jeszcze nie warto samemu podłączać urządzeń elektrycznych?

Kraków to miasto, w którym wyjątkowo dużo jest starych, przedwojennych kamienic. To właśnie w nich lepiej wezwać na pomoc elektryka. Domorosły miłośnik majsterkowania być może radzi sobie z prostymi urządzeniami, ale zabytkowe elementy mogą go zaskoczyć! Zdarza się, że przestarzała instalacja po rozpruciu ścian zaskakuje nietypowym ułożeniem czy materiałami. Doświadczony elektryk może na miejscu zaradzić problemowi lub dobrać odpowiednie materiały i wrócić,  by fachowo dokończyć naprawę.

kolorowe bezpieczniki

Czy na pewno wiesz wszystko o swojej instalacji?

Z drugiej strony zaskoczyć może nowoczesna instalacja. Ktoś, kto ostatnio naprawiał gniazdko kilkadziesiąt lat temu może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak się zachować przy nowoczesnym urządzeniu, z którym doświadczony elektryk ma kontakt na co dzień. Nieodpowiedzialne działanie w obu przypadkach może łatwo przyczynić się do zwarcia. Skontaktuj się z nami, jeśli zamiast ryzykować, wolisz uzyskać taką fachową pomoc od doświadczonego elektryka.